top of page

Уникнення помилок післяопераційної рефракції та формул розрахунку ІОЛ.

Updated: Jul 28, 2020

У лікарській практиці бувають випадки, коли післяопераційна рефракція пацієнта не збігається з розрахунковими показниками.

В результаті пацієнтові доводиться одягати окуляри або у випадках крайньої незадоволеності пацієнта проводити повторну імплантацію ІОЛ.

Джерела помилок при імплантації ІОЛ можна розділити на дві групи - помилки при розрахунках іоптичні помилки. При імплантації торичних ІОЛ до цих двох груп додаються ще помилки під час операції.

До оптичних помилок відносяться неправильне розташування лінзи, помилки в кератометричних вимірах та у визначенні аксіальної довжини ока.

Під неправильним розташуванням ІОЛ мають на увазі децентрацію або імплантацію в сулькус замість капсулярного мішка. У випадку з торичними ІОЛ причиною неправильного розташування лінзи можуть бути залишки віскоеластику, неточне розташування по маркерах або обертання ІОЛ.

Причинами помилкових кератометричних вимірювань можуть бути, наприклад, контактні лінзи. Для отримання коректних результатів, пацієнт не повинен одягати контактні лінзи протягом 2 тижнів перед вимірами, якщо ж він цього не дотримувався, то деформація рогівки могла відбитися на результатах вимірювання. Попередня рефракційна операція, зміни рогівки в наслідок кератоконуса або інших патологій, сухий очей - також є причинами неправильних результатів кератометричних вимірювань.

Неправильна аксіальна довжина ока може бути отримана внаслідок сильної міопії або гіперметропії пацієнта. Стафіломи та дуже тверда катаракта теж впливають на визначення довжини ока.

Неправильна аксіальна довжина може бути отримана і внаслідок помилок оператора

В процесі вимірювань


В першу чергу, радимо переглянути сучасні рекомендації щодо точності біометрії ока на нашому сайті у розділі Точні вимірювання.


На практиці, частою помилкою є вибір параметрів роботи приладу при проведенні вимірювань (невірно вказано тип ока пацієнта, невідповідність обраного методу вимірювань фактичному і тп)

А-скани низького цінового діапазону також можуть бути джерелом помилок, через те що, окрім невисокої якості зондів і апаратної частини, вони не містять спеціальних алгоритмів корекції можливих помилок оператора, які можуть виникнути в процесі дослідження

Слід зазначити, що розрахунок ІОЛ на УЗД та на IOLMaster відрізняється-в силу різної технології вимірювань. Аксіальна довжина ока, отримана ультразвуком і оптичним методом відрізняються одна від одної, тому не можна використовуватися дані A-скана для розрахунків на IOLMaster і навпаки. Багато виробників вказують відкориговану А-константу для розрахунків на IOLMaster.

Помилки в розрахунках ІОЛ можуть відбутися через використання невідповідної формули, помилок оператора при внесенні вихідних даних в режимі розрахунку ІОЛ (некоректно вказана А-константа, помилки при внесенні даних кератометрії і тп), неточного прогнозу постопераційного астигматизму, розрахунку ІОЛ звичайним методом для пацієнтів після ексімер-лазерної корекції зору.

До помилок, які може допустити хірург під час операції з торичними ІОЛ, відноситься неточне маркування рогівки (наприклад, великий розмір точки на рогівці може привести до відхилення ІОЛ до 10 ° від розрахованої осі імплантації, при цьому кожен 1° такого відхилення знижує ефективність циліндра лінзи до 3,3%). Дуже важливо повністю видалити віскоеластик після імплантації торичних ІОЛ, бо його залишки можуть стати причиною обертання лінзи.


Схема 1. Можливі джерела виникнення післяопераційних рефракційних помилок при імплантації мультифокальних ІОЛ


Схема 2. Можливі джерела виникнення післяопераційних рефракційних помилок при імплантації торичних ІОЛ

Вибір формули для розрахунку ІОЛ залежить від досвіду використання формул хірургом та від аксіальної довжини ока.

На сьогоднішній день формула SRK II вважається некоректною і не використовується всвіті . На заміну їй прийшла формула SRK-T.

Нижче наведені рекомендації (2011 рік) щодо використання формул для ІОЛ в залежності відаксіальної довжини ока:

До 22мм - HofferQ, Holladay II або Haigis 22.1 - 24.2 мм - HofferQ, Holladay I або SRK-T 24.5 - 25.9 мм - Holladay I більше 26 мм - SRK-T або Holladay II

а формули Haigis та Holladay II добре працюють для будь-якої довжини.


А взагалі, найркщими на 2020 рік вважається формула 4-го покоління Universal Barrett II Formula. Радимо ознайомитись із спеціальним розділом нашого сайту Розрахунок ІОЛ, де ви зможете знайти корисну інформацію про рознахунки, публікації та посилання на актуальні онлайн-калькулятори та оптимізацію А-констант.

Ці рекомендації випущені British Royal College of Opthalmology. Для найбільш коректного розрахунку пост-рефркаціонних пацієнтів рекомендується використовувати web-сайт http://iol.ascrs.org/

За цією адресою знаходиться найбільш актуальний калькулятор, в який періодичновносяться зміни на основі постійних досліджень.


Олексій Сологуб

експерт з клінічного застосування

та бізнес-інтеграції,

керівник проекту TMX academy

183 views0 comments

Comments


bottom of page