top of page
Writer's pictureOleksii Sologub

Наукові публікації - як розібратись що варто довіри?

Ви колись замислювались які публікації досліджень варті довіри?


Дослідження важко оцінити відразу, правда? Щоб розібратися в їхніх нюансах, треба розглянути різні аспекти. Адже для лікарів, вибір ІОЛ або методу лікування — це не просто рутинна справа. Від цих рішень залежить якість життя пацієнтів. Тож як ви робите висновки стосовно продукту? Ви робите висновки лише з гарних картинок та обіцянок виробників, чи робите глибокий аналіз досліджень?


Лікар несе професійну відповідальність за постійне оновлення знань та навичок.. Адже бажання вивчати та аналізувати публікації дослідження відображає глибину вашої відповідальності як лікаря. І для цього нам потрібно розуміти, як розрізняти надійні клінічні дослідження від тих, що варті сумнівів. Рішення, яке ви приймаєте, може суттєво вплинути на життя пацієнтів, тому важливо мати довіру до досліджень і продуктів, які ви рекомендуєте. Поглиблене дослідження інформації, яка є підґрунтям для вашого вибору, допомагає вам робити обґрунтовані рішення. Пам'ятайте, що клінічні дослідження зазвичай мають свої межі і обмеження, і важливо аналізувати їхній дизайн, методологію та результати.


Дійсно, глибоке розуміння наукових статей та досліджень допоможе вам визначити їхню достовірність і значущість для вашої клінічної практики. Це допоможе вам упевнено відповідати на питання пацієнтів і вибирати найкращі методи лікування для їх потреб. Пам'ятайте також про важливість обміну знаннями з колегами, обговорення клінічних випадків і результатів досліджень, що сприятиме вдосконаленню практики та підвищенню якості надання медичної допомоги.


Заглибимось в публікації дослідження: крок за кроком


Для початку давайте пригадаємо які бувають медичні дослідження, існують дві основні категорії:


Інтервенційні дослідження, де дослідники проводять медичні втручання у суб'єктів дослідження та оцінюють їхнє здоров'я. Ці дослідження включають:

  • Рандомізоване контрольовані дослідження, де піддослідні випадковим чином поділяються на дві групи: одна отримує стандартну практику, плацебо або не втручається, а інша - клінічні втручання, що досліджуються. Результати цих двох груп порівнюються, і цей тип дослідження вважається золотим стандартом у клінічній науці.

  • Перспективні дослідження, це дослідження суть якого включає клінічне втручання (наприклад, операція з видалення катаракти), та порівняння  результатів до та після втручання.


Спостережливі дослідження, де дослідники спостерігають за суб'єктами та результатами медичних втручань. Ці дослідження також поділяються на типи:

  • Ретроспективний аналіз бази даних, це аналіз наявних даних, зібраних для інших цілей, це є швидким та економічним методом порівняно з великими і дорогими випадково контрольованими дослідженнями.

  • Клінічні реєстри, включає в себе запис інформації та клінічні дані про стан здоров’я групи пацієнтів і надану медичну допомогу протягом різних періодів часу. Це дозволяє спостерігати, як пацієнти з різними характеристиками реагують на різні види лікування.

  • Майбутні дослідження, план яких не передбачає медичні втручання. Дослідник просто вимірює результати у пацієнтів, які вже пройшли медичне втручання, через певний період часу після нього.


Пригадавши які існують методи дослідження давайте розглянемо наукову статтю як експерти. Разом визначимо ключові складові, що стануть основою для нашого аналізу дослідження. Дізнаємося, як швидко та ефективно розібрати статтю, виділивши найважливіші аспекти, які допоможуть нам зрозуміти інсайти дослідження:


  • Заголовок: Він може нам сказати, наскільки актуальною для нас є тема дослідження.

  • Інформація про публікацію: Дивіться, хто є головним дослідником та його кваліфікацію. Чи має він вплив у галузі? Також важливо перевірити інших співавторів, які також можуть надати цінності публікації.

  • Дата публікації: Переконайтеся, що результати дослідження ще не застаріли.

  • Спонсор дослідження: Перевірте, чи не фінансувалося дослідження компанією виробником, що може мати конфлікт інтересів.

  • Місце публікації: Також звертайте увагу на назву ресурсу де публікована стаття. Публікації опубліковані в авторитетних виданнях мають більший інтерес та цінність.

  • Анотація: Це узагальнення методів та висновків. Вона може допомогти визначити актуальність статті та запам'ятати ключові моменти.

  • Вступ: Тут ви знайдете корисну довідкову інформацію, яка допоможе встановити контекст дослідження.

  • Методи дослідження: Описання методів дасть вам ідею про тип дослідження, характеристики пацієнтів, критерії відбору та інші важливі деталі.

  • Результати: Тут подається саме дослідження, конкретні дані та статистичний аналіз.

  • Обговорення та коментарі дослідників: Це місце, де наводяться висновки та обговорюється практичне значення дослідження.

  • Список використаної літератури: Тут перелічені джерела, на які посилається стаття, що може бути корисно при подальшому дослідженні теми.


Ці аспекти допоможуть вам ретельно проаналізувати статтю та визначити її значення та достовірність.


Давайте перейдемо до аналізу досліджень: розглянемо їхні методи разом


Так, іноді ключовою частиною дослідження є сам метод його проведення. Розглянувши цей аспект, ми можемо розглянути його місце в ієрархії класифікації доказів та визначити рівень довіри, який можемо приділити результатам. Це може допомогти нам уникнути певних упереджень і виявити потенційні переваги чи обмеження дослідження.

Проведений аналіз досліджень дозволить нам розкрити як їхні сильні, так і слабкі сторони, що представлені в медичних статтях. Це допоможе нам прийти до більш ефективного підходу до розгляду досліджень. Давайте відзначимо коротко сліпі плями, обмеження та переваги в цих дослідженнях:


Отже, що стосується недоліків та обмежень дослідження, у цей перелік можна включити наступне:

  • Дослідження низького рівня доказовості, яке не отримало достатньо підтверджень у ході ієрархічної класифікації.

  • Спонсорування дослідження виробником продукту, що може викликати конфлікт інтересів.

  • Обмежена кількість об'єктів дослідження, що ускладнює створення висновків.

  • Публікація дослідження давно опублікована, це може свідчити про застарілу інформацію.

  • Недостатня увага до варіабельності, такої як різні характеристики пацієнтів або різноманітність технік серед лікарів.

  • Суттєві розбіжності між досліджуваними групами, що може вплинути на об'єктивність результатів.

  • Відсутність тривалого періоду спостереження, що може ускладнити оцінку довгострокових наслідків.

  • Недоліки у висновках дослідження, які можуть породжувати сумніви.


Щодо переваг дослідження, до них можна віднести:

  • Високий рівень доказовості, який підтверджений авторитетними джерелами.

  • Автором є лідер думок, що свідчить про важливість та значущість дослідження.

  • Публікація статті у авторитетному виданні, що підтверджує її важливість у медичній громадськості.

  • Свіжо опублікована інформація, яка відображає актуальність дослідження.

  • Значна кількість об'єктів дослідження, що забезпечує високу достовірність результатів.

  • Використання методів дослідження, що допомагають уникнути упереджень та забезпечують об'єктивність.

  • Цінні результати та висновки, що можуть допомогти у практичній медичній діяльності.


Давайте розглянемо приклад, як іноді якість дослідження може не перший погляд вважатись відносно високою, але є нюанси.


Візьмемо дослідження де порівнюється діапазон зору двох ІОЛ: «Базуючись на невтручальному порівняльному дослідженні (n=155 на групу), замаскованому екзаменатором, гостроти бінокулярного зору на кривих відстані, проміжної та дефокусної кривих. Неповноцінність (1 лінія EDTRS) підтверджена статистичними даними про кілька VA».


Щоб уникнути плутанини, назвемо ці дві лінзи «першою» та «другою». Перша є новою на ринку і поки що не пройшла відповідне дослідження, тому ми маємо приймати інформацію від виробника на віру. Друга лінза, яка існує на ринку протягом 5 років, має вже досліджену і відому характеристику. Виробник «першої» лінзи заявляє, що показники кривої дефокусу для обох лінз плюс-мінус однакові, але насправді у «другої» лінзи показники виявляються значно кращими.


Оскільки з досвіду ми маємо більше довіри до досліджень щодо «другої» лінзи, яка вже пройшла 5-річне спостереження, ніж до нової лінзи, про яку ми майже нічого не знаємо. Це може бути спробою маркетингової маніпуляції, яка зацікавлена в тому, щоб ми не дізналися справжніх показників кривої дефокусу другої ІОЛ. На перший погляд, дизайн дослідження теоретично вірний, але виникає питання, наскільки об’єктивно він побудований. Розглядаючи його за ієрархією класифікації доказів, це, безумовно, не є РКД, але якщо використовувати правильно зібрані дані то теж не погано.


Було б логічно розглянути критерії вибору піддослідних груп, використані дані та особливості їх обробки, зрозуміло що якщо це не вказано в публікації ви цю інформацію ніде не знайдете, але цей фактор також має посіяти зерно сумніву у довірі до публікації.

 

Сподіваюсь ця інформація стане для вас в нагоді, адже сьогодні, більше ніж будь-коли, важливо вивчати медичні дослідження. Кожен документ, кожна стаття може мати ключові відомості, що змінюють підхід до лікування та допомагають вибирати оптимальні методи. Ваша відповідальність як лікарів - не тільки надавати допомогу, але і постійно підвищувати свої знання.


Вивчайте дослідження, аналізуйте їхні результати, діліться з колегами знаннями та досвідом. Це не лише підвищить рівень вашої професії, але й покращить результати лікування для ваших пацієнтів. Давайте візьмемо на себе зобов'язання працювати на межі науки та практики, щоб кожен пацієнт отримав найкращу можливу медичну допомогу. Давайте разом піднімемо планку якості медичної практики!


Станіслав Мельник Спеціаліст з клінічною інтеграції TMX-academy.com

11 views0 comments

Comentarios


bottom of page